24.07.23. Nužnost izmjene Odluke o komunalnom redu

| More

- poslano Gradu Osijeku

Poštovani,

pišemo vam temeljem dojava zabrinutih građana grada Osijeka.

Naime, na snagu je stupila nova Odluka o komunalnom redu Grada Osijeka. Dok je ranijom Odlukom o komunalnom redu iz 2019. godine bilo zabranjeno ostavljanje posuda za hranu i hranjenje životinja, nova propisuje i da će se novčanom kaznom u iznosu od 70,00 eura kazniti fizička osoba „ako ostavlja posude za hranu i vodu ili hrani životinje”.

Zabrinjavajuće je što je ovakva zabrana donijeta u jeku najvećih ljetnih vrućina, kada se temperature približavaju 40 Celzijevih stupnjeva, a uz to je i u suprotnosti s drugim zakonskim propisima, humanošću i zdravim razumom.

Zakon o zaštiti životinja (NN 102/17, 32/19) propisuje jedinicama lokalne samouprave niz obaveza u zbrinjavanju napuštenih i ozlijeđenih životinja, kao i rad na unaprjeđenju zaštite životinja. Jedna od tih obaveza je i skrb o slobodnoživućim mačkama. Osim toga, člankom 5. stavkom 2. točkom 16. Zakona „zabranjeno je zanemarivati životinje s obzirom na njihovo zdravlje, smještaj, ishranu i njegu”.

Nadalje, Pravilnik o uvjetima kojima moraju udovoljavati skloništa za životinje (NN 99/2019, NN 8/2021) propisuje postupanje sa slobodnoživućim mačkama u skloništima, što financiraju jedinice lokalne samouprave, koje se nakon kastracije u skloništu vraćaju na prvobitna staništa. Gradskim i općinskim Odlukama o uvjetima i načinu držanja kućnih ljubimaca i načinu postupanja s napuštenim i izgubljenim životinjama i divljim životinjama (dalje: Odluka) detaljno se regulira držanje slobodnoživućih mačaka u gradovima i općinama kroz postavljanje hranilišta i dogovor s udrugom za zaštitu životinja koja će održavati higijenu i čistoću javne površine na kojoj se nalazi hranilište na kojemu skrbi o mačkama. Unatoč tome što smo još 2021. godine od Grada Osijeka dobili odgovor da je Grad donio Odluku usklađenu sa Zakonom o zaštiti životinja iz 2017. godine, čini se da ta informacija nije točna. To znači da Grad Osijek već šest godina nema Odluku usklađenu sa Zakonom, a kojom bi trebao regulirati hranilišta za mačke i postavljanje za njih posuda za hranu i vodu. Stoga apeliramo na vas da u što kraćem roku donesete navedenu Odluku kako ne biste kršili Zakon. Pritom smo na raspolaganju za suradnju i pomoć oko sastavljanja Odluke, kao što smo na isti način uspješno surađivali s drugim lokalnim zajednicama pri sastavljanju njihovih Odluka, a možemo vam poslati i kvalitetne primjere Odluka drugih gradova i općina.

U Vodiču za vlasnike pasa i mačaka „Psi i mačke u zajednici” (2018./2019.), Osijek se naziva pet friendly gradom, pri čemu se ističe odlična suradnja s lokalnim udrugama za zaštitu životinja u edukaciji, prevenciji napuštanja, kastraciji i zbrinjavanju napuštenih pasa i mačaka. Napominje se važnost ostavljanja psima i mačkama uvijek dostupne svježe vode u čistim posudama, kao i hrane primjerene vrsti. No osim kućnih ljubimaca, u Osijeku žive i slobodnoživuće mačke te napuštene i divlje životinje, koje podnose vrućine još teže od ljudi. Nedostatak vode može im prouzročiti ne samo dehidraciju nego i toplinski udar i niz drugih zdravstvenih problema koji mogu brzo dovesti do smrti životinje.

I dok udruge, koje nerijetko spašavaju životinje koje su dehidrirale ili doživjele toplinski udar, pozivaju građane da ostavljaju vodu i redovito ju zamjenjuju svježom u težim posudama koje se neće prevrnuti, Grad Osijek odlučio je te iste građane kazniti. Smatramo da je nužna suradnja Grada i udruga za zaštitu životinja i zajedničko edukativno djelovanje. To bi značilo da se građanima ne smije prijetiti novčanom kaznom ako su suosjećajni i ostavljaju životinjama, kojima je ionako već dovoljno teško, hranu i vodu. Tu lošu odredbu iz Odluke o komunalnom redu, koja je u koliziji sa Zakonom o zaštiti životinja i podzakonskim aktima, nužno je izmijeniti i dopustiti građanima da životinjama daju jesti i piti, no ujedno treba propisati da ne smiju za sobom ostavljati smeće i prljave posude. Kao što smo naveli ranije, nudimo svoju suradnju kako bi se ova problematika riješila u korist i životinja i građana i čistoće grada Osijeka.

U očekivanju vašeg pozitivnog odgovora i izmjene sporne odredbe u Odluci o komunalnom redu,

srdačan pozdrav,

Snježana Klopotan Kačavenda
Koordinatorica projekata

Vezane teme

Također pogledajte

Akcije

Reakcije, zahtjevi i prijave

Facebook preporuke