23.04.14. Reakcija na objavu: "U Pokupskom Cerju ubijaju životinje radi zarade?!..."

| More

Grad Velika Gorica
n/r Dražen Barišić, gradonačelnik
Trg kralja Tomislava 34
10410 Velika Gorica

Predmet: Reakcija udruge Prijatelji životinja na objavu:
Ispravak - "U Pokupskom Cerju ubijaju životinje radi zarade?!..."
od 14. travnja 2014. na Portalu Velika Gorica

Poštovani gospodine Barišić,

pišemo Vam dobronamjerno jer je začuđujuća izjava gospođe Zlate Filipović koja pokazuje nedovoljnu informiranost gradskih vlasti u zakonsku regulativu po pitanju zbrinjavanja životinja.

Izjava: "Životinja koja je čipirana, nakon 60 dana, po zakonu više ne smije postojati u skloništu. Što u prijevodu znači, ako životinja u tih zakonskih 60 dana nije pronašla svog starog vlasnika ili novog udomitelja, po zakonu mora ići na eutanaziju", potpuno je netočna, a navođenje ovakve informacije nije u skladu sa Zakonom o zaštiti životinja.

Zakon o zaštiti životinja ne nalaže ni na koji način usmrćivanje napuštenih životinja niti brani da životinja bude u skloništu nakon 60 dana. Zakon o zaštiti životinja, nažalost, dozvoljava usmrćivanje životinja nakon 60 dana ukoliko su ispoštovani svi uvjeti, životinja se oglašavala i ako nema mjesta u skloništu. No ta mogućnost ne mora biti iskorištena, bolje rečeno zlorabljena.

Zakonom o zaštiti životinja ne može se opravdati niti jedno usmrćivanje zdrave napuštene životinje jer Zakon to ne uvjetuje, već ubijanje životinja stoji na odluku skloništa i gradskih vlasti. Nakon 60 dana sklonište odlučuje hoće li ubiti svog štićenika, dok gradske vlasti odlučuju hoće li novac svojih građana trošiti na ubijanje pasa. Pod tim se ne misli samo na troškove usmrćivanja, već sve troškove koji su nastali za uzaludno zbrinjavanje te životinje.

Gradske vlasti i sklonište imaju na duši svaku ubijenu životinju, a pored toga i odgovornost smisleno i razumno trošiti novac svojih građana. Postoji i drugi, znatno humaniji i jeftiniji način, pošteniji prema psima i prema građanima. To pokazuju gradovi poput Zagreba, Čakovca, Varaždina i drugih koji ne ubijaju životinje već provode programe zbrinjavanja, oglašavanja, udomljavanja i kastracije životinja te edukaciju građana.

Velika Gorica je za do sada izdvojenih milijune kuna mogla imati vlastito sklonište koje bi bilo na ponos gradskih vlasti. Sklonište izgrađeno na gradskom zemljištu i vođeno neprofitno, te koje bi bilo u interesu građana i njegovih štićenika - napuštenih životinja. U takvo sklonište mogla bi se dovoditi vrtićka i školska djeca s ciljem edukacije kako se brinuti o životinjama, bez bojazni da će pri posjetu skloništu svjedočiti usmrćivanju nekog mješanca za kojeg nakon 60 dana nitko više ne mari.

Takav primjer Velika Gorica ima u neposrednom susjedstvu – u Skloništu za nezbrinute životinje grada Zagreba u Dumovcu, gdje se može provjeriti broj udomljenih pasa, broj djece koja su posjetila sklonište i ušteđeni novac. Druge mogućnosti su odlazak u Čakovec ili Varaždin, gdje se može vidjeti kako neprofitne udruge vode skloništa i provjeriti njihov broj udomljavanja za osjetno manji novac od onog koji se izdvaja za ubijanje u profitnoj veterinarskoj stanici.

Voljeli bismo znati kakav je to zakon o cijepljenju i čipiranju za kojeg zna samo vlast Velike Gorice, jer zakon takvog naziva jednostavno ne postoji, te koja to inspekcija postupa po tom nepostojećem zakonu i pridaje veliku pozornost da određeni pas ne bude u skloništu nakon 60 dana. Nameće se pitanje ima li Velika Gorica svoje zakone i svoje inspektore koji ne znaju da druga skloništa drže pse i po nekoliko mjeseci u skloništu, odnosno dok ih ne udome.

Svako sklonište može i trebalo bi biti no-kill sklonište, odnosno ne mora i ne bi trebalo ubijati životinje. Svaki grad može i treba, bez obzira na zakone, osnovati informacijski centar, zbrinjavati životinje, provoditi programe udomljavanja i kastracije i edukacijom građana pokazati kako se treba brinuti za životinje. Kažnjavati se trebaju oni koji napuštaju životinje, a ne oni napušteni, koji su dovoljno kažnjeni neodgovornim ponašanjem svojih bivših skrbnika.

Smatramo da nema mjesta za ljutnju prema građanima koji upozoravaju na nepravilnosti i pokazuju brigu za napuštene životinje, želeći dobro svom gradu. Umjesto toga treba im pokazati zahvalnost i ostvariti suradnju kako bi stvari krenule na bolje, s obzirom da trenutna situacija očito za nikoga nije dobra, a ponajmanje za napuštene pse i građane.

Kao i već mnogo puta do sada, ponavljamo našu spremnost za suradnju. Kao udruga koja surađuje s Ministarstvom poljoprivrede i drugim lokalnim zajednicama, nudimo pomoć vlasti Velike Gorice u pravilnom provođenju Zakona o zaštiti životinja i pravednom zbrinjavanju napuštenih životinja.

S poštovanjem,
Luka Oman
predsjednik udruge Prijatelji životinja

U Zagrebu, 23. travnja 2014.

Vezane teme

Također pogledajte

Akcije

Reakcije, zahtjevi i prijave

Facebook preporuke