24.07.12. Borbe bikova nisu tradicija!
Prijatelji životinja traže konkretniju zakonsku zabranu borbi bikova u Hrvatskoj
- Kršenje brojnih odredbi Zakona o zaštiti životinja; zahtjev Ministarstvu poljoprivrede za promjenom Zakona
Prilikom izrade Zakona o zaštiti životinja, koji je na snazi od 2007. godine, zabrana svih borbi životinja bila je uvrštena u prijedlog Zakona koji su razmatrali saborski zastupnici, a kojim je jasno određena zabrana huškanja životinja i drugih oblika tjeranja na agresivnost. No, iz odredbe o zabrani borbi životinja amandmanom je u Saboru, neposredno prije njegova usvajanja, izuzeta borba bikova zbog tobožnje tradicije borbi bikova u jednome mjestu u Hrvatskoj.
Zakonom o zaštiti životinja zabranjeno je 'obučavati životinje za borbe, organizirati borbe životinja, osim tradicionalnih natjecanja bikova' (članak 4. točka 2. stavak 5.). No, borbe bikova ne mogu se nazvati niti natjecanjem niti tradicijom. Nije jasno o kakvim se natjecanjima bikova radi na tzv. bikijadama, gdje se životinje iskorištavaju da nasrću jedna na drugu. Time su borbe bikova već i sada zabranjene, s obzirom na neodređenost definicije 'natjecanja' u Zakonu.
Druga proturječnost te zakonske odredbe je što borbe bikova nisu tradicija u Hrvatskoj, odnosno u Dalmaciji i Dalmatinskoj zagori. U etnografskim zapisima i fotografijama nema nigdje spomena niti potvrda borbi bikova. 'Bikijade' su nešto sasvim novo u Dalmaciji, što potvrđuje i činjenica da je ove godine u Radošiću održana tek 19. 'bikijada'. To se ne može nazvati tradicijom jer su se borbe bikova počele organizirati kod nas tek sredinom 1990-tih. To ujedno ukazuje da su borbe bikova u Hrvatskoj već sada ilegalne jer nema tradicije u organiziranju borbi bikova.
Čak i da je postojala tradicija održavanja 'bikijada', nasilje prema životinjama nije nikada etički niti civilizacijski prihvatljivo i mora biti izuzeto iz tradicionalnih događanja. Hrvatska ima dovoljno tradicionalnih običaja kroz koje može turistički promovirati vrijedno povijesno nasljeđe. Krv i bol životinja radi zabave nisu tradicijska vrijednost. Uz izravno nasilje kojem su izložene životinje, organiziranje događaja na kojima gledatelje, među kojima su i djeca, zabavljaju prizori nasilja i agresivnosti, etički je neprihvatljivo. Time se šalje poruka da je nasilje u redu ako taj drugi, životinja u ovom slučaju, ne može vratiti te da bol i agonija životinja nisu važni.
Životinje koje sudjeluju u borbama nisu to odabrale svojom voljom, već ih na to prisiljavaju. Tijekom odvijanja borbi, bik se izvede u krug oko kojega stoji, urla i vrišti na stotine ljudi, što potiče u životinji paniku i strah, a dodatni stres i strah izaziva napad njemu jednake, jake životinje. Životinje tijekom borbe jedna drugu ogrebu ili nabodu rogom, guraju se, pokušavaju jedna drugu ubosti, što opet izaziva strah i bol. Često dođe i do ozbiljnijih ozljeda. To je ono što publika vidi.
Ono što posjetitelji 'bikijada' ne vide je postupanje prema bikovima tijekom priprema za borbe, u štali ili u kamionu. Vlasnici bikove često izgladnjuju i daju im manje vode dan prije borbe. Često ih napoje rakijom ili im u gubicu trljaju sol, kako bi se životinja razjarila i bila agresivnija, a također im oštre rogove, da bi mogli opasnije ubosti protivnika. Nakon borbi, životinje su izbezumljene, još dugo drhte, a slina im neprestano curi od velikog uzbuđenja i straha. Prije samog nastupa, bikovi se nepotrebno prevoze na često velike udaljenosti, a na 'bikijadama' je uobičajeno klađenje i zarada organizatora te se redovito prodaju DVD-i s borbama pasa na što, iako su protuzakonite, policija ne reagira.
Radi se o očitom zlostavljanju životinja, koje pritom trpe strah i ozljede, čime se izravno krše odredbe Zakona o zaštiti životinja kojima je zabranjeno 'povećavati agresivnost životinja selekcijom ili drugim metodama', 'huškati životinje na druge životinje ili čovjeka ili ih dresirati na agresivnost', 'davati stimulanse ili druge nedopuštene tvari životinjama kako bi se poboljšao njihov nastup na sportskim natjecanjima', 'organizirati klađenje i sudjelovati u klađenju' pri borbama životinja, koristiti životinje za natjecanja 'ukoliko ih se pri tome prisiljava na neprirodno ponašanje ili se kod životinja izaziva bol, patnja, ozljede ili strah', 'prisiljavati životinje na ponašanje koje kod njih izaziva bol, patnju, ozljede ili strah'.
Krajnje nazadno iskorištavanje prirodnih nagona životinja i prisiljavanje na međusobnu borbu radi primitivnog shvaćanja zabave nisu tradicijska vrijednost, već zlostavljanje. Zabranom borbi bikova ne bi se štetilo tradiciji jer postoje brojni načini narodne zabave bez iskorištavanja životinja, poput potezanja konopa, kamena s ramena, skoka u dalj i sl.
Prijatelji životinja poslat će zahtjev Ministarstvu poljoprivrede za izmjenu Zakona o zaštiti životinja, odnosno za brisanje zakonske odredbe koja iz zabrane borbi životinja izuzima ‘tradicionalna natjecanja bikova’. Time zakonodavac treba samo potvrditi već postojeću zabranu izbacivanjem iznimke koja nije u interesu Hrvatske, njezinih građana i odgovornih institucija. Hrvatska kao turistička zemlja treba pripaziti što se u njoj pokušava progurati pod tradiciju. Cilj je Zakonom u potpunosti zabraniti i spriječiti brutalno iskorištavanje životinja u svrhu trivijalne zabave, nedopustive u 21. stoljeću.