18.07.07. Zahtjev za zabranu pokusima na primatima
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva
Uprava za veterinarstvo
Miramarska 24
10000 Zagreb
Poštovani,
pišemo Vam s obzirom da se diljem Europske unije nastoje pokusi na svim ne-ljudskim primatima po žurnom postupku staviti izvan zakona!
Udruga Prijatelji životinja želi Vam skrenuti pozornost na patnje životinja u moralno neobranjivoj i znanstveno upitnoj praksi podvrgavanja primata bolnim i invazivnim pokusima te pozvati da u skladu s nastojanjima unutar Europske unije donesete zabranu pokusa na svim primatima.
Gotovo 80 posto građana Europe koji su odgovorili na upite Europske komisije u svezi revizije Direktive o laboratorijskim životinjama 86/609 izjasnilo se da smatraju korištenje majmuna u pokusima neprihvatljivim. U ovu sveeuropsku kampanju uključile su se i brojne organizacije i udruge za zaštitu i prava životinja, znanstvenici, liječnici zainteresirani za dobrobit ljudi, vodeća europska dobrotvorna ustanova za medicinska istraživanja bez uporabe životinja Dr. Hadwen Trust ali i sve veći broj političara i zastupnika u Europskom parlamentu.
Nakon što su svi škotski parlamentarni zastupnici podržali inicijativu za prestanak pokusa na primatima i Robert Evans, laburistički zastupnik u Europskom parlamentu, odlučno je izjavio: 'Uvjeren sam da je došlo vrijeme da političari zauzmu beskompromisno stajalište kako bi se postigla zabrana testirana na svim ne-ljudskim primatima.' Njegov je cilj, zajedno s još 179-oro zastupnika iz svake europske države koji su do sada potpisali 'Pismenu deklaraciju', pozvati na žurnu akciju kojom bi se okončali pokusi na čovjekolikim i divljim majmunima diljem Europe.
U duhu političkih i etičkih promjena u Europskoj uniji, udruga Prijatelji životinja zahtijeva da se podrže ova nastojanja i zabrane pokusi na svim primatima u Republici Hrvatskoj. Vjerujemo da Hrvatska treba prepoznati važnost ovakve odluke te, možda čak i prije Europske unije, i sama odlučno reći stop zastarjeloj i neopravdanoj praksi pokusa na primatima.
Stoga predlažemo zabranu korištenja primata za pokuse (npr. u čl. 23. Zakona o zaštiti životinja).
Dosadašnja istraživanja na primatima pokazala su da majmuni posjeduju sposobnost rješavanja kompleksnih problema, složene oblike komunikacije i izvanrednu mogućnost sjećanja na prošle događaje te anticipiranje budućih. Koriste inteligenciju ponajprije kako bi oblikovali i razumjeli odnose s drugima u svojim socijalnim grupama, kao što to čine i ljudi. Pokusi na majmunima su pokazali da, kada im je onemogućen kontakt i potpora grupe te kada su izolirani u malim kavezima, doživljavaju mentalni slom i mučenje, kao i ljudi.
Majmuni se prije svega koriste u pokusima toksičnosti. Iako nijedan zakon ne propisuje da se moraju koristiti, postalo je uobičajeno da se na njima testiraju novi lijekovi kao i neke druge tvari. Daju im se otrovne doze, najčešće prisilnim hranjenjem, kako bi se otkrilo djelovanje na njihova tijela, iako njihova tijela reagiraju različito od ljudskih. Primati se također koriste za neurološka i druga medicinska i psihološka ispitivanja. Znanstvenici namjerno oštećuju dijelove njihovih mozgova u grubom pokušaju imitiranja Parkinsonove ili Alzheimerove bolesti, a zatim ih prisiljavaju da ponavljaju razne zadatke, ponekad 'motivirane' oduzimanjem hrane ili vode. Majmune često inficiraju zaraznim bolestima od kojih sami nikada ne bi oboljeli, jer nisu karakteristični za njihovu vrstu.
Presudne fiziološke razlike znače da, izvodeći pokuse na majmunima, saznajemo samo o njima samima, a ne o nama, tako da ne iznenađuje da desetljeća izvođenja pokusa na primatima na tako mnogim područjima nisu rezultirala pronalaskom lijekova. Pokusi na primatima nemaju mjesta u modernom, civiliziranom društvu.
Iako se, koliko nam je poznato, trenutno u Hrvatskoj ne obavljaju pokusi na majmunima, smatramo da se što prije treba zakonski zabraniti izvođenje pokusa na svim primatima te uvoz primata i njihove mladunčadi za znanstvena istraživanja.
Očekujemo Vašu pozitivnu reakciju u interesu životinja, ljudskog zdravlja i volje građana.
S poštovanjem,
Luka Oman
Predsjednik Udruge
U Zagrebu, 18. srpnja 2007.