04.10.12. Izmjene Zakona o zaštiti životinja
Prijatelji životinja i druge udruge obilježavaju Svjetski dan zaštite životinja i traže izmjene Zakona o zaštiti životinja
- pas u invalidskim kolicima, kojega su propucali lovci, ponosno prkosi i predstavlja zaštitu svih životinja
Svjetski dan zaštite životinja obilježava se od 1931. godine. Datum 4.listopada odabran je jer se tada ujedno obilježava dan svetog Franje Asiškog, koji je bio vegetarijanac. Ove godine obilježit će se u više od 70 zemalja diljem svijeta.
Na Svjetski dan zaštite životinja, 4. listopada 2012., Prijatelji životinja organiziraju od 9 do 18 sati na Trgu bana Jelačića u Zagrebu predstavljanje udruga za zaštitu i prava životinja iz raznih krajeva Hrvatske. Osim Prijatelja životinja, na informativnim štandovima svoj rad predstavit će i: Utočište za kuniće i divlje zečeve Tarraland, Sklonište za nezbrinute životinje Grada Zagreba, Udruga Pobjede iz Osijeka, udruga Prijatelji iz Čakovca, udruga Daj šapu iz Vukovara, Futura, udruga Rina, Noina Arka, Glas životinja, udruga Pomozimo hrtovima, Veseli prijatelji iz Daruvara i AWAP – Udruga za zaštitu divljih životinja.
Obilježavanju Svjetskog dana zaštite životinja u 12 sati pridružit će se i pas Iskra u invalidskim kolicima, koju su propucali lovci, kako bi simbolično predstavila otpor zlostavljanju i iskorištavanju životinja na svim područjima ljudskoga djelovanja.
Udruge će također predstaviti svoje zahtjeve za izmjenom Zakona o zaštiti životinja i naglasiti neke od njih:
1. Zabrana borbi i insceniranih sukoba životinja
Zakonom o zaštiti životinja zabranjene su borbe životinja, poticanje na agresivnost, kao i huškanje životinje na drugu životinju ili na čovjeka. Ova odredba ne smije imati nikakav izuzetak, već barbarski i primitivni načini zabave trebaju evoluirati u moderne priredbe koje ne uključuju iskorištavanje životinja, odnosno koje ne uključuju borbe životinja ili druge oblike sukoba životinja koji se neutemeljeno pokušavaju nazvati tradicionalnima.
2. Zabrana ubijanja životinja u skloništima
Zakon o zaštiti životinja propisuje zbrinjavanje napuštenih životinja, veterinarsku skrb, oglašavanje i njihovo udomljavanje te edukaciju, što je jedini ispravan i efikasan način rješavanja problema. Mogućnost ubijanja životinja nakon 60 dana neprimjerena je i treba je izbaciti iz Zakona. Osim neetičnosti, dopuštanje ubijanja potiče one koji žele profitirati na zbrinjavanju životinja trošeći novac poreznih obveznika na površnu provedbu Zakona o zaštiti životinja.
3. Policija za životinje
Za provedbu Zakona o zaštiti životinja nadležna je veterinarska inspekcija koja postupa prvenstveno prema Zakonu o veterinarstvu. U Hrvatskoj ne postoji inspekcija za zaštitu životinja, kao ni policija za životinje. Potrebno je napraviti temelj za osnivanje policije za životinje kako bi se što efikasnije provodio Zakon o zaštiti životinja i kažnjavalo napuštanje, zanemarivanje i mučenje životinja.
4. Zabrana trajnoga držanja pasa na lancu
Zakon o zaštiti životinja propisuje zaštitu životinja od zlostavljanja i zato bi trebao imati konkretnu zabranu stalnoga držanja pasa na lancu, što predstavlja fizičko i psihičko mučenje životinje koja zbog takvog načina držanja može postati i agresivna. Osim toga, niti jedna druga životinjska vrsta ne bi smjela biti na trajnom vezu, već bi trebala imati barem pravo na dnevni ispust, odnosno kretanje.
Osim ovdje navedenih točaka, Prijatelji životinja tražit će i druge izmjene i dopune Zakona o zaštiti životinja, među kojima su i zabrana utrka pasa bez obzira na podlogu te obaveza registracije za sve uzgajivače koji prodaju životinje, što sada, iako je to vrlo nelogično, nije propisano.
Pozivaju se građani da posjete informativne štandove i potpišu peticije vezane za izmjenu Zakona o zaštiti životinja.
Povodom Svjetskog dana zaštite životinja objavljeno je internetsko izdanje knjige Naša braća životinje: razmatranje o etičnom življenju Edgara Kupfera-Koberwitza, koja se može pročitati na www.braca-zivotinje.com.