Ljepljiva okrutnost
Ljepljive klopke
Ljepljive klopke su nedvojbeno jedna od najokrutnijih metoda ubijanja životinja u današnje vrijeme. Te grozne naprave sastoje se od komada kartona, lesonita ili plastike premazanih ljepilom koje hvata bilo koju životinju koja prijeđe preko njihove površine. Životinje pate i danima dok ne umru od gladi ili dehidracije.
Ljepljive klopke deru dijelove kože, krzna i perja sa životinjskih tijela dok one pokušavaju pobjeći, a mnoge životinje čak izgrizu vlastite noge ne bi li se oslobodile. Nosevi, usta ili kljunovi nekolicine 'sretnijih' životinja zapnu u ljepilu te se one uguše, ali čak i to traje satima.
Ako naiđete na životinju ulovljenu u ljepljivu klopku, polijte malu količinu bilo kakvog ulja za kuhanje ili bebi ulja na dijelove životinje koji su zahvaćeni i nježno ju oslobodite. Ukoliko ne možete osloboditi životinju iz zamke, kontaktirajte veterinara za pomoć.
Ukoliko vidite prodaju ljepljivih klopki, pošaljite pismo poslovođi sa zamolbom da prestane prodavati dotične zamke te da umjesto njih prodaje humane zamke.
Ljepljive klopke hvataju ne samo miševe i štakore već i ptice, vjeverice, zmije, mačiće i druge male životinje.
Osim što su okrutne, ljepljive klopke i ostale metode ubijanja poput trovanja ne kontroliraju populaciju glodavaca. Nakon što životinje bivaju udaljene iz svog prebivališta, druge se doseljavaju kako bi zauzele novonastalo slobodno mjesto. Jedini dugoročni način kontroliranja populacije glodavaca jest modificiranje staništa kako bi ono postalo odbojno ili nedostupno životinjama. Higijena okućnice i pravilno skladištenje hrane je učinkovito rješenje.
Humane klopke
Ukoliko glodavci ipak trebaju biti uklonjeni iz unutrašnjosti kuće, to se može riješiti humanim zamkama s kutijama ili kavezima. Takve zamke dopuštaju lagani ulaz glodavcima u zatvoreni dio u koji se postavi hrana, no ne i izlaz iz njih, pa se životinje može žive i neozlijeđene pustiti van kuće.
Ultrazvučni rastjerivači
Zvučni valovi visokih frekvencija su izvan slušnog dometa ljudskoga uha, ali miševima i glodavcima taj zvuk smeta u toj mjeri da im je nepodnošljiv. Oni jednostavno bježe od njega, te će prije ili kasnije u potpunosti napustiti te prostorije. Dok vibracije u tlu koriste glodavcima koji žive u tlu kako bi ih upozorile na nadolazeću opasnost te pravodobni bijeg, upravo ove vibracije otjerat će ih s vaših polja.
Ultrazvučni rastjerivači miševa, štakora i ostalih glodavaca, pa tako i krtica, humani su i učinkoviti uređaji koji će u kratkom razdoblju natjerati sve glodavce da napuste područja poput skladišta, tavana i podruma.